Czynniki środowiskowe, przetworzona żywność i zanieczyszczenia sprawiają, że nasze ciało bombardowane jest szkodliwymi substancjami, które zatruwają je od środka. By sobie z tym poradzić, warto od czasu do czasu wesprzeć organizm w oczyszczeniu. Pomocne są w tym produkty, które znajdziesz w każdym większym sklepie.

1. Cytryna

fot. ValentynVolkov - iStock

W świeżo wyciśniętym soku z cytryny znajduje się mnóstwo przeciwutleniaczy, które wymiatają z organizmu wolne rodniki i ułatwiają usuwanie złogów zalegających w jelitach. Najlepszym sposobem na odtruwanie organizmu przy pomocy z cytryny jest wypicie przed śniadaniem nierozcieńczonego soku z połówki tego owocu. By dodatkowo wzmocnić efekt oczyszczania można wymieszać płyn z pieprzem cayenne i imbirem.

2. Żurawina

fot. Julia_Sudnitskaya - iStock

Owoce żurawiny oraz sok z tego owocu wykazują silne działanie antybakteryjne. Mają korzystny wpływ na układ moczowy i ułatwiają usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Ze względu na zawartość błonnika pokarmowego wspomagają także perystaltykę jelit, wymiatając z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

3. Bazylia

fot. kerdkanno - iStock

Świeże liście bazylii mają działanie przeciwgrzybiczne – zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów. Zawierają także sporą dawkę antyoksydantów, które odtruwają wątrobę i ułatwiają pozbywanie się szkodliwych substancji z organizmu. Bazylia usprawnia również prace układu moczowego i przyspiesza trawienie.

4. Czosnek

fot. samael334 - iStock

Jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków. Czosnek jest prawdziwym panaceum na różnorodne dolegliwości. Jeśli chodzi o usuwanie toksyn z organizmu, to jego działanie wiąże się przede wszystkim z rozkładaniem i usuwaniem z ciała chemikaliów oraz metali ciężkich.

5. Kiszona kapusta

fot. marekuliasz - iStock

Sfermentowana kapusta jest naturalnym probiotykiem, wspiera prawidłowe funkcjonowanie flory jelitowej, przyspiesza usuwanie złogów jelitowych. Pomaga pozbyć się z organizmu zanieczyszczeń i szkodliwych produktów przemiany materii. Najlepszym sposobem na odtruwanie przy pomocy tego produktu jest picie na czczo soku z kiszonej kapusty.