Aktywne spędzanie czasu dobrze jest wpajać od najmłodszych lat. Dziecko, które uprawia sport rozwija się lepiej, jest zdrowsze, ma większą odporność. Jak pokazać mu, że ruch to przyjemność, a nie kara?

Daj dobry przykład

Dzieci uwielbiają robić to, co dorośli. Rodzice są dla nich źródłem inspiracji. Jeśli ty sam biegasz, jeździsz na rowerze i chodzisz po górach, twoje dziecko będzie to uważać za coś naturalnego i po prostu fajnego. Wprowadź do waszego codziennego grafiku długi spacer po parku czy lesie, zabieraj dziecko na rower, chodźcie razem do parku trampolin czy na ściankę wspinaczkową. Planując wspólne wakacje czy ferie nie nastawiaj się na leniwy wypoczynek, tylko uwzględnij jak najwięcej form aktywności. Możecie wspólnie zdobywać góry, wędrować po szlakach, jeździć na nartach czy pływać na rowerkach wodnych. Każda z tych rzeczy zbliży was do siebie i pokaże twojemu dziecku, że wysiłek może sprawiać przyjemność i dawać radość.

Zachęcaj, ale nie zmuszaj

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, jakie aktywne zajęcia dodatkowe by je interesowały. Nie każdy chłopiec marzy o trenowaniu piłki nożnej, nie każda dziewczynka chce tańczyć. Może twoje dziecko wolałoby sztuki walki lub naukę pływania? Wsłuchaj się w potrzeby swojej pociechy. Pamiętaj, że sport ma być dla niego formą rozrywki, a nie karą. Gdy zauważysz, że dziecko niechętnie chodzi na jakieś zajęcia porozmawiaj z nim o tym i jeśli to nie pomoże, zaproponuj mu jakąś alternatywę.

fot.: YakobchukOlena, iStock

Szukaj ciekawych rozwiązań

Do aktywnych spacerów po szlaku zachęcają obecnie różnorodne ścieżki dydaktyczne, przeznaczone właśnie dla najmłodszych piechurów. Dzieci mogą wtedy poznać zwierzęta zamieszkujące dany teren czy pobawić się rozlokowanymi na szlaku grami tematycznymi. Kolejna ciekawa forma zachęcania do aktywności to gry terenowe, na przykład szukanie skarbów czy tropienie okolicznych legend. Możecie skorzystać z gotowych rozwiązań albo samodzielnie stworzyć zabawę pasującą do zainteresowań dziecka.

Bądź dumny

Pokaż swojemu dziecku, że jego sportowe osiągnięcia robią na tobie wielkie wrażenie. Rób mu zdjęcia w trakcie treningów czy na szczycie góry, podziwiaj, motywuj i mów o tym, jak świetnie dało sobie radę. Opowiadaj też o tym innym członkom rodziny czy znajomym tak, by twoje dziecko słyszało twoje pochwały. Daj mu poczuć, że jest w czymś dobre. Pamiętaj tylko, żeby nie zaspokajać nim swoich niespełnionych ambicji. Jeśli ty chciałeś coś osiągnąć w sporcie i ci nie wyszło, nie możesz przerzucać odpowiedzialności na swoje dziecko. To jego wybór, ty możesz tylko dbać o to, by miało warunki i wsparcie do rozwijania ewentualnego talentu. O ile samo będzie tego chciało.