Jogging to jedna z najlepszych i najprostszych dyscyplin sportowych, które pozwalają zrzucać zbędne kilogramy. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku zaleceń, by szybko osiągnąć wymarzoną wagę.

Postaw na interwały

Najlepsze efekty odchudzające daje trening o zmiennym tempie. Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy, że momenty bardzo szybkiego biegu będziesz przeplatać spokojniejszym truchtem. Najlepiej w proporcji 1:1, czyli na przykład pięć minut sprintu, po których następuje pięć minut truchtu. Chodzi o to, by twoje tętno przyspieszało i zwalniało. Taka forma aktywności fizycznej zmusza organizm do wytężonej pracy, a jednocześnie pozwala na dłuższy trening niż same ćwiczenia o wysokiej intensywności.

Czas i tętno

Aby twój trening faktycznie pozwolił na spalanie tłuszczu musi on trwać odpowiednio długo. Twój organizm sięga po zapasy dopiero po 30 minutach wysiłku. Do tego czasu energia pochodzi tylko z glikogenu. Mając to na uwadze ćwicz zawsze co najmniej przez 40 minut. Jeśli na początku to dla ciebie zbyt długo, przeplataj momenty biegu z marszem.

Pamiętaj też o właściwym tętnie. Podczas biegu używaj pulsometru i postaraj się, by twój puls oscylował wokół 60 – 80 proc. twojego HRmax. Nie posiadasz urządzenia do mierzenia tętna? Biegaj tak, by być zmęczonym, ale jednocześnie być w stanie prowadzić z kimś rozmowę.

Nie przejadaj się

Nawet najlepszy trening nie pozwoli ci schudnąć, jeśli całą wydatkowaną energię będziesz uzupełniać obfitymi posiłkami. Utrata kilogramów możliwa jest tylko przy zachowaniu deficytu kalorycznego. Twoja dieta powinna składać się z produktów nieprzetworzonych, zdrowych tłuszczów, pełnowartościowego białka i węglowodanów złożonych. Idealnie jest, gdy w twoim codziennym menu znajduje się 80 proc. pełnowartościowej żywności. Zrezygnuj ze słodyczy, fast foodów, słodkich napojów i alkoholu. Kontroluj to, ile jesz na przykład przy pomocy aplikacji liczącej kalorie.

Posiłki okołotreningowe

Przed bieganiem, co najmniej 30 minut wcześniej, zjedz lekki posiłek. Idealnie nadaje się do tego banan lub pełnoziarnista kanapka z prawdziwym masłem orzechowym. Gdy skończysz ćwiczyć zjedz kolejną zdrową przekąskę, najlepiej będącą źródłem węglowodanów złożonych. Może to być na przykład baton musli. Po około godzinie od treningu masz czas na pełnowartościowy posiłek. Najlepiej, gdy będzie się składał z białka i węglowodanów złożonych (tuńczyk z ryżem, kurczak z ryżem i warzywami itp.).