Jazda na rowerze to przyjemna forma aktywności i jeden z najbezpieczniejszych dla zdrowia sportów. O ile jednak przejażdżka nie stanowi zagrożenia dla kręgosłupa czy stawów, o tyle może się skończyć tragicznie ze względu na niebezpieczeństwa na drodze. By tego uniknąć możesz zaopatrzyć się w gadżety, które uchronią cię przed zagrożeniami.

1. Cyfrowe lusterko

To niewielka kamera montowana na tylnym kole. Do kierownicy montuje się z kolei mały wyświetlacz. Dzięki temu w każdej chwili możemy zobaczyć, co dzieje się za naszymi plecami. W ten sposób unikamy takich zagrożeń jak choćby pędzące za nami samochody (jeśli dostrzeżemy je w porę, będziemy mogli zjechać z drogi i uniknąć kolizji).

2. Kask

Nie jest obowiązkowym wyposażeniem roweru, nie można dostać mandatu za jego brak i wielu rowerzystów po prostu go nie lubi. Nie zmienia to jednak faktu, że w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Podczas upadku najbardziej narażona na urazy jest właśnie głowa, co więcej zderzenie z asfaltem, drzewem czy barierką, jeśli nie mamy osłony w postaci kasku może prowadzić do nieodwracalnych szkód.

3. Lampy

Znajdują się w obowiązkowym wyposażeniu roweru, ale nie każdy model ma je zamontowane z automatu. Zwykle musisz je dokupić na własną rękę. Wielu rowerzystów o tym nie wie lub ignoruje ten fakt. Twoim obowiązkiem jest posiadanie tylnej lampy w kolorze czerwonym oraz przedniej, emitującej białe światło. Dzięki nim jesteś lepiej widoczny na drodze nie tylko w nocy, ale też podczas silnego deszczu czy mgły. O zmierzchu bez lamp kierowca samochodu praktycznie nie ma szans na to, by zauważyć cię na drodze.

4. Rękawiczki LED

Po pierwsze poprawiają komfort jazdy – trzymanie kierownicy na wybojach nie przysporzy ci w nich odcisków, a spocone ręce nie będą się ślizgać po uchwytach. Znacznie ważniejsze jest jednak to, że mają one wbudowane czerwone lampki, które aktywują się, kiedy sygnalizujesz, że będziesz skręcać. Na rękawiczkach pojawia się wtedy podświetlana strzałka informująca innych użytkowników drogi, że szykujesz się do manewru.

5. Maski antysmogowe

Przydatne, gdy przemieszczasz się rowerem po mieście, na przykład jeździsz nim codziennie do pracy. Maska antysmogowa wyposażona jest w filtr powietrza, który chroni twój układ oddechowy przed zanieczyszczeniami. Podczas wysiłku fizycznego oddychamy głębiej, dlatego przyjmujemy wtedy znacznie więcej szkodliwych substancji niż podczas zwykłych codziennych czynności wykonywanych na zewnątrz. Maska antysmogowa zmniejsza ryzyko, że zaszkodzisz sobie wdychając szkodliwe związki chemiczne podczas jazdy na rowerze.