Chcesz zacząć ćwiczyć, ale zawsze masz problem, żeby się do tego zabrać i szybko rezygnujesz? Jeśli zdrowsze ciało i smukła sylwetka nie wystarczają, możesz zmotywować się w inny sposób. Zwłaszcza, jeśli lubisz specjalistyczne gadżety.

Krokomierz

Świetne małe urządzenie, które liczy, ile zrobiłeś kroków. Nawet w najbardziej opornych budzi potrzebę, by stale zwiększać wynik – lub przynajmniej dobijać codziennie do zalecanego minimum. Często powtarza się, że optymalna liczba kroków, które powinniśmy robić w ciągu dnia dla zdrowia i szczupłej sylwetki to 10 000. I możesz je robić przez cały dzień idąc na spacer z psem, na zakupy, a nawet wchodząc i schodząc po schodach w swoim miejscu pracy. Krokomierz skutecznie motywuje do tego, by chodzić jak najwięcej. Możesz sięgnąć po specjalną opaskę monitorującą aktywność lub skorzystać z aplikacji na swoim telefonie.

Smartwatch

Wielofunkcyjne urządzenie wielkości zwykłego zegarka. Oprócz tego, że wyświetla godzinę, ma też mnóstwo innych funkcji przydatnych podczas uprawiania sportu: liczy kroki, mierzy tętno, informuje o tym, ile kalorii spaliłeś podczas wysiłku lub podczas całego dnia. Może pełnić też rolę GPSa, kompasu, a nawet wysokościomierza, co jest bardzo przydatne podczas wędrówek po górach. Niektóre z nich mają nawet funkcję odprowadzenia cię do punktu początkowego – świetna opcja, zwłaszcza, jeśli lubisz poznawać nowe tereny w sposób aktywny.

Smartband

Tańsza i jeszcze bardziej poręczna dla sportowców wersja wielofunkcyjnego urządzenia typu wearable (czyli takiego, które możesz nosić na sobie). To silikonowa bransoletka monitorująca twoją aktywność. Ma bardzo uproszczoną budowę, często bez wyświetlacza lub z małym ekranem, a zebrane dane możesz odczytać przy użyciu smarftona lub komputera. Opaska dostarcza informacji o twojej całodobowej aktywności, liczbie kroków, które przeszedłeś, tętnie w trakcie treningu czy wysokości, na której się znajdowałeś (mierzy najwyższe i najniższe punkty). Niektóre smartbandy posiadają też funkcję motywatora. Gdy zbyt długo przebywasz w bezruchu, zaczynają wibrować, nakłaniając cię do aktywności fizycznej.

Pulsometr

To urządzenie ma za zadanie monitorowanie twojego tętna podczas spoczynku i w trakcie treningu. Jest przydatne podczas ćwiczeń, które mają za zadanie wzmocnić twoją wytrzymałość czy spalić tłuszcz. Monitorując tętno wiesz, czy utrzymuje się ono na odpowiednim poziomie. Na przykład podczas jazdy na rowerze, gdy zależy ci na utracie kilogramów powinno ono wynosić do ok. 160 uderzeń na minutę. Pulsometry mogą być wbudowane w zegarek lub opaskę sporotwą lub być traktowane jako osobne akcesorium, np. w formie paska na ramię lub klatkę piersiową. Dzięki obserwacjom tętna łatwo możesz śledzić postępy w budowaniu swojej wytrzymałości i kondycji, co z pewnością motywuje do aktywnego stylu życia.