fot. iStock Schlegelfotos

Kleszcze to zmora wszystkich, którzy lubią spędzać czas na łonie natury, w tym także sportowców. Jeśli lubicie biegać po lesie lub parku czy spacerować po trawie, jesteście narażeni na spotkanie z tym groźnym pajęczakiem. Tym bardziej, że kleszcze najaktywniejsze są wiosną i jesienią. Na szczęście są na to naturalne sposoby – dzięki nim skutecznie odstraszycie kleszcze.

1. Czystek

iStock-531102605 czarny_bez

fot. iStock

Napar z czystka to potężny oręż w walce z kleszczami. Wypijany codziennie napar z tej rośliny powoduje, że nasza skóra wydziela zapach, którego pajęczaki po prostu nie tolerują. Dzięki temu w ogóle nie będą na nas zwracać uwagi. Co więcej, czystek stosowany jest jako terapia wspomagająca w przypadku, gdy doszło do zakażenia przenoszoną przez kleszcze boreliozą. Zioło pomaga zwalczyć chorobę.

2. Napar odstraszający kleszcze

iStock-537903176 benhammad

fot. iStock benhammad

Kolejna ziołowa propozycja, tym razem do stosowania zewnętrznie. Zaparz tymianek, szałwię i rozmaryn (tak, by napar był naprawdę mocny), dodaj świeżo wyciśnięty sok z cytryny i przelej do pojemnika z atomizerem. Takim naturalnym sprejem ochronnym spryskaj się wychodząc na świeże powietrze i czynność tę powtarzaj jak najczęściej. Zapach takiej mieszanki jest dla kleszczy nieprzyjemny, w związku z czym będą cię omijać.

3. Witamina B

iStock-604383578 JulijaDmitrijeva

fot. iStock JulijaDmitrijeva

Witamina B sprawia, że skład ludzkiego potu zmienia się, przez co inny jest też jego zapach. I przestajemy być interesującymi obiektami dla pijących ludzką krew pajęczaków. Ważna jest tu jednak regularność. Możemy suplementować witaminę B tabletkami z apteki lub codziennie zjadać produkty, które są w nią bogate. Do tej grupy należą między innymi szpinak, marchew, warzywa strączkowe i tłuste ryby.

4. Olejki eteryczne

iStock-123816836 Muenz

fot. iStock Muenz

Znów chodzi o zapach, który nie odpowiada kleszczom. Naturalne olejki eteryczne kupujemy w sklepie ze zdrową żywnością lub na stoisku z produktami bio. W innym wypadku istnieje ryzyko, że zamiast prawdziwego olejku z wyciągiem z roślin otrzymamy tylko mieszankę syntetycznych aromatów. Kleszcze nie przepadają zwłaszcza za olejkiem goździkowym i szałwiowym.

5. Higiena i przezorność

iStock-537252858 yuran-78

fot. iStock yuran-78

Wabikiem na kleszcze są odsłonięte fragmenty ciała, zapach ludzkiego potu i kosmetyków, takich jak kremy czy perfumy. By zminimalizować ukąszenie zadbaj o to, by nie kusić przyczajonych pajęczaków. Przed wyjściem z domu weź prysznic i nie stosuj żadnych pachnących kosmetyków. Umyj skórę zwykłym szarym mydłem. Nie stosuj drogeryjnych antyperspirantów (lepiej wybierz ten z soli wulkanicznej) ani balsamów. Załóż ubranie, w którym twoja skóra nie będzie odsłonięta – długie spodnie, buty, które zakrywają całą stopę, koszulkę z długim rękawem. Po wyjściu z lasu czy parku idź pod prysznic i dokładnie obejrzyj całe ciało na wypadek, gdyby któremuś kleszczowi jednak udało się znaleźć drogę do twojej skóry.