Od kilku lat stawiany jest na piedestale najzdrowszych naparów ziołowych. I nic w tym dziwnego, bo czystek ma bardzo wiele zalet. Dalej nie jesteś przekonany do tego, by go pić? Sprawdź, dlaczego warto!

1. Wzmacnia odporność

Czystek w naturalny sposób stymuluje mechanizmy obronne w organizmie. Jeśli będziesz go pić regularnie, ustrzeżesz się przed grypą, przeziębieniem i stanami zapalnymi. Czystek ma właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu dusi choroby w zarodku, nie pozwalając im się rozwinąć. Jeśli już zdarzy ci się przeziębienie, napar z czystka pomoże ci szybciej się z nim uporać. Stosuj go zamiast dostępnych bez recepty leków na przeziębienie.

2. Powstrzymuje starzenie i działa antynowotworowo

W herbacie z czystka znajduje się mnóstwo antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek i wiele chorób. Picie naparu z tej rośliny przeciwdziała starzeniu się skóry i organizmu oraz zapobiega rozwijaniu się schorzeń, w tym nawet raka. Przeciwutleniacze mają bowiem działanie antynowotworowe.

3. Odstrasza kleszcze

Te niebezpieczne roztocza, które w okresie wakacyjnym są zmorą każdego miłośnika polanek i lasów, nie przepadają za czystkiem. Jego zapach je odstrasza. Jeśli będziesz pić czystek regularnie, twoja skóra nie będzie dla kleszczy kusząca i nie będą się w nią wbijać. To bardzo ważne, bo roztocza te są nosicielami niebezpiecznych chorób – boreliozy i odkleszczowego zapalenia mózgu. Czystek stosuje się także, gdy dojdzie do zakażenia boreliozą. Pomaga pokonać chorobę.

4. Leczy trądzik, łuszczycę i grzybicę

Ze względu na swoje nieocenione właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze czystek skutecznie rozprawia się ze stanami chorobowymi wynikającymi z namnożenia się w organizmie szkodliwych drobnoustrojów. Działa jak naturalny antybiotyk. Może wspomóc leczenie trądziku, łuszczycy, grzybicy, egzemy czy opryszczki.

5. Oczyszcza organizm

Czystek wiąże szkodliwe substancje i pomaga usuwać je z organizmu, dlatego powinien być jednym z podstawowych składników udanego detoksu. Szczególnie skutecznie rozprawia się z metalami ciężkimi, które gromadzą się w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych oraz spożywania skażonych produktów. Czystek pomaga zachować zdrowie i oczyszcza ciało od wewnątrz.